POSEŁ KRZYSZTOF LIPIEC INTERPELUJE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO |
2011-07-28 |
Warszawa. W dniu dzisiejszym, poseł Krzysztof Lipiec złożył na ręce Marszałka Sejmu interpelację skierowaną do Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie: "Nieuzasadnionych działań samorządu województwa świętokrzyskiego w zakresie wydatkowania publicznych środków finansowych na osobistą promocję działacza partyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego".
Warszawa, dnia 28 lipca 2011 roku
Pani
Elżbieta Bieńkowska
Minister Rozwoju Regionalnego
Interpelacja w sprawie: Nieuzasadnionych działań samorządu województwa świętokrzyskiego w zakresie wydatkowania publicznych środków finansowych na osobistą promocję działacza partyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej oraz związane z tym bezpośrednio możliwości korzystania ze środków finansowych przekazanych z budżetu Unii na realizację wielu inwestycji niwelujących nasze opóźnienia w rozwoju cywilizacyjnym, to z całą pewnością ogromna korzyść i dla naszego państwa i – przede wszystkim – dla wszystkich mieszkańców naszego kraju. Wykorzystywanie możliwości, jakie w tym zakresie tworzone są przede wszystkim dla samorządów lokalnych to niewątpliwie ogromna szansa na rozwój przy realizacji takich inwestycji, które wprost wpływają na poprawę życia mieszkańców. Dzieje się tak pomimo wielu nieprzemyślanych działań obecnego rządu w zakresie dyskwalifikowania tych inwestycji, które już u swojego zarania dawały nadzieję na odrobienie wielu zapóźnień cywilizacyjnych przez najbiedniejsze regiony naszego kraju, do których niewątpliwie ciągle niestety należy także województwo świętokrzyskie.
Przy podziale środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej bardzo ważną rolę odgrywają samorządy województw, które odpowiadając za realizację Regionalnych Programów Operacyjnych przeprowadzają w tym zakresie niezbędne postępowania konkursowe i rozliczają bezpośrednich beneficjentów z wydatkowania przyznanych środków i realizacji dofinansowanych inwestycji. Z informacji, jakie w tym zakresie docierają do moich Biur Poselskich wiem, z jaką troską do wszystkich wynikających z tych procedur działań podchodzą samorządy lokalne korzystające z takiego właśnie dofinansowania przeprowadzanych inwestycji. Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu sprawa promocji realizowanych inwestycji, do której samorządy lokalne przywiązują bardzo dużą wagę, nie tylko dlatego, że takie są wymogi stawiane im przy postępowaniu konkursowym, ale przede wszystkim dlatego, że lokalne społeczności muszą przecież wiedzieć o wszystkich korzyściach wynikających z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Z tego właśnie powodu nagłośnione w ostatnim czasie działania samorządu województwa świętokrzyskiego, a szczególnie Marszałka Województwa Adama Jarubasa spotykają się z powszechną krytyką, ponieważ ich celowość pozostawia wiele do życzenia. Sprawa dotyczy planowanej przez samorząd wojewódzki akcji promocyjnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, której „twarzą” ma być właśnie, wspomniany już wcześniej Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. Ponieważ akcja ta zaplanowana została na okres od 1 sierpnia do końca bieżącego roku, trudno jest oprzeć się wrażeniu, że może to być bardzo przebiegły sposób prowadzenia kampanii wyborczej, ponieważ Adam Jarubas będzie otwierał listę wyborczą jednej z partii politycznych. Koszt rzeczonej kampanii został określony na kwotę blisko 700 tys. złotych, a środki te mają pochodzić właśnie z funduszy pomocowych Unii Europejskiej, z których finansuje się inwestycje Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Największą wątpliwość w tym zakresie budzi z całą pewnością czas, dlaczego dzieje się właśnie teraz? Dlaczego samorząd województwa świętokrzyskiego nie zajmował się dotychczas tak intensywną promocją Regionalnego Programu Operacyjnego, który realizowany jest przecież już od czterech lat? Czy w tym przypadku, dla samorządu województwa ważniejsze jest promowanie „twarzy” Marszałka Województwa od promowania poszczególnych inwestycji, którą prowadzą przecież cały czas bezpośredni beneficjenci otrzymujący dofinansowania? Właśnie takie wątpliwości stają się w ostatnim czasie niemal powszechne wśród wielu mieszkańców województwa świętokrzyskiego, a to z całą pewnością nie wpływa korzystnie na pozytywny odbiór korzyści naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
W związku z opisaną sytuacją, proszę o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie obowiązki w zakresie promocji inwestycji realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego spoczywają na bezpośrednich beneficjentach (samorządach, firmach, instytucjach itp.) i czy obowiązki te w przypadku województwa świętokrzyskiego realizowane są w należyty sposób?
2. Czy opisana powyżej sprawa zaplanowanej przez samorząd województwa świętokrzyskiego akcji promocyjnej jest zgodna z obowiązującymi w tym zakresie procedurami oraz przepisami prawa, zarówno krajowego, jak i prawa Unii Europejskiej?
3. Jakie działania zamierza podjąć kierowane przez Panią Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, aby ograniczyć samowolę samorządu województwa świętokrzyskiego w beztroskim wydatkowaniu środków publicznych na osobistą promocję działacza partyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego?
4. Czy kierowane przez Panią Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podejmowało już działania mające na celu ograniczenie podobnych praktyk w innych regionach naszego kraju?
Krzysztof Lipiec
Poseł na Sejm RP

